e Devlet TOKİ başvurusu yap | TOKİ başvuru şartları – TOKİ İstanbul 2020

e Devlet TOKİ başvurusu yap | TOKİ başvuru şartları – TOKİ İstanbul 2020
19 Aralık 2019 No Comments Duyuru Panosu, Haberler eserdar

TOKİ başvuruları devam ediyor. 100 bin sosyal konut projesi kapsamında Türkiye genelinde başvuruları kabul eden TOKİ hangi il ve ilçelerde konut yapıyor? Vatandaşların yoğun ilgisinin olduğu TOKİ başvurularında bu sene e devlet üzerinden başvuru alınıyor. Peki, TOKİ başvuru şartları neler? TOKİ İstanbul’da hangi ilçelerde konut yapacak? İşte TOKİ başvuruları ile ilgili tüm detaylar…

e Devlet TOKİ başvurusu yap | TOKİ başvuru şartları - TOKİ İstanbul 2020

TOKİ 100 bin sosyal konut projesi için başvurular kabul ediliyor. 16 Aralık’ta başlayan TOKİ başvuruları için son gün 15 Ocak. Geçtiğimiz yıl bankalar üzerinden alınan başvurular bu sene e-Devlet aracılığıyla da yapılıyor. İnternetten başvuru yapmak isteyen vatandaşlar e-Devlet bilgileri ile işlemini gerçekleştirecek. Peki, TOKİ konutlarına kimler başvurabiliyor?

TOKİ BAŞVURULARI NEREYE YAPILIYOR?

Başvuruların kabul edileceği yer: T. C. Ziraat Bankası A.Ş.’nin Proje ilindeki yetkili şubeleri

Başvuru sahipleri;
Nüfus Cüzdanı ile birlikte;

Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacakları “Belgeyi” Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair) “Belgeyi” Yetkili banka Şubelerinde “Başvuru ve Satın Alma Taahhütnamesi” imzalayacaktır.

TOKİ BAŞVURUSU İNTERNETTEN YAPILIR MI?

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi koordinasyonunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Türksat, 100 Bin Sosyal Konut Projesi başvurularının e-Devlet’ten yapılmasına yönelik entegrasyonu tamamladı.

Dar gelirli aileleri ev sahibi yapmayı amaçlayan projeye ilişkin Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisinin resmi sosyal medya hesaplarından, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız öncülüğünde üretilecek 100 bin sosyal konuta yönelik başvurularınızı Dijital Türkiye Portalı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.” açıklaması yapıldı.

e-Devlet üzerinden yapılacak başvurular, TOKİ tarafından değerlendirilecek ve başvuruya engel bir durum yoksa ödeme süreci başlatılacak. Bu aşamada başvuru sahibinin T.C. Ziraat Bankası nezdinde Türk Lirası (TL) olarak açılmış bir cari hesabı varsa, müsait olan hesabından otomatik olarak 500 lira tahsil edilecek.

Türk Lirası olarak açılmış bir cari hesap bulunmaması durumunda, başvurunun tamamlanması halinde ilgili banka şubesinde başvuru sahibi adına bir cari hesap açılacak ve ilgilinin hesabından otomatik olarak 500 lira tahsil edilecek. Söz konusu hesapta başvuruyu takip eden ilk iş günü mesai saati sonuna kadar yeterli miktarda bakiye bulunmaması durumunda başvuru geçersiz sayılacak.

E-DEVLET TOKİ BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

TOKİ İSTANBUL 2020 KONUTLARI HANGİ İLÇELERDE YAPILACAK?

TOKİ 100 bin sosyal konut projesi kapsamında İstanbul’da üç ilçede konut yapılacak.

İstanbul Arnavutköy’de 2 artı 1 konut tipinde 2 bin 625; 3 artı 1 konut tipinde bin 125 daire.
İstanbul Başakşehir’de 2 artı 1 konut tipinde 350; 3 artı 1 konut tipinde 150 daire.
İstanbul Tuzla’da 2 artı 1 konut tipinde 4 bin 25; 3 artı 1 konut tipinde bin 725 daire yapılacak.

TOKİ HANGİ İL VE İLÇELERDE KONUT YAPACAK TIKLA ÖĞREN

TOKİ BAŞVURU BEDELİ NE KADAR?

2 artı 1 daireler için 500 TL; 3 artı 1 daireler için 1000 TL başvuru ücreti ödenecek.

TOKİ KONUTLARI BAŞVURU ŞARTLARI 2020

*Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

*T.C. vatandaşı olması,

*Proje il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,

*Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç).

*Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 TL olması gerekmektedir. (İstanbul İli için 6.000 TL (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)

*Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.

*Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 25 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.

*Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar %10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan “HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ” ile Projenin bulunduğu İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler istenecektir.

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: